Wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Niedziela Wielkanocna wita nas pięknym porankiem! Spoglądam przez okno, wdycham świeże powietrze i napawam się zielenią traw, błękitem nieba i widokiem majaczącej w oddali Babiej Góry. Po śniadaniu czas wysłać objedzone brzuchole na wycieczkę. Szkoda dnia!

IMG_1382

Ze względu na starsze towarzystwo musimy odpuścić piesze wędrówki i wybieramy się na wycieczkę objazdową wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Wjeżdżamy do Osady Czorsztyn od zachodu. Miejsce jak zwykle wymarłe, sprawia wrażenie jak ze starego westernu. Mam nieco wyrzutów sumienia pisząc o tym miejscu. Nie chciałabym, aby zrobiono z niego nowe Krupówki. Jego urok polega w dużej mierze właśnie na tej bezludności…

Gdy pierwszy raz zobaczyłam Osadę nie wierzyłam własnym oczom! Przepiękne wille z początku XX wieku, przeniesione w latach dziewięćdziesiątych z terenów, które miały być zalane przy budowie tamy w Niedzicy.

Ciemne surowe drewno sprawia wrażenie zaniedbanego, jednak to tylko dodaje mu tajemniczego charakteru. Przechodząc między starymi willami przenoszę się w czasie…

…a przed oczami stają mi eleganckie damy w delikatnych sukniach, dorożki wiozące dostojne towarzystwo na wycieczkę, cały ten świat, który kiedyś istniał, a po którym zostały tylko ślady, w postaci starych drewnianych dworów.

Wille na górze zbocza są obecnie zaadaptowane na hotel, centrum konferencyjne i restaurację. Wille poniżej po przeniesieniu pozostały nietknięte. W środku straszą belki ledwie podtrzymujące konstrukcje budynków, puste sale, całkiem zaniedbane pomieszczenia. Mimo to, budynki sprawiają niesamowite wrażenie! Najbardziej lubię tę willę, która dzięki kamiennej wieży wygląda nieco jak stare zamczysko.

  
 

Widok z półwyspu Stylchyn, na którym znajduje się Osada, jest oszałamiający. Na zachodzie Jezioro Czorsztyńskie w pełnej okazałości. Za nim masyw Babiej Góry. Na południu czubki Tatr, wystające zza skał po drugiej stronie jeziora.

 

Przechodzimy w górę drogi biegnącej środkiem Osady, mijając nowoczesną drewnianą willę, z pseudo-kapliczką strzegącą wjazdu na posesję. “Kapliczka” urzekła mnie już kilka lat temu. W zasadzie nie powinnam jej tak nazywać, nie nosi bowiem oznak żadnego kultu religijnego, ale jej forma nawiązuje do rozsianych po całym Podhalu kapliczek.

Nieco dalej dochodzimy do końca półwyspu, z bajkowym widokiem na ruiny zamku w Czorsztynie (po lewej) i zamek w Niedzicy (po prawej). Od czasów średniowiecza zamki spoglądają na siebie, przedzielone kiedyś jedynie wąską wstęgą rwącego Dunajca. Dziś dzieli je szerokie sztuczne jezioro, po którym w sezonie letnim łódki przewożą turystów pomiędzy fortyfikacjami.

Jedziemy dalej, w kierunku Czorsztyna. Po drodze przystanek na podziwianie panoramy Tatr. Wąska asfaltowa droga o zaskakująco gładkiej nawierzchni, obfituje w wyjątkowe widoki!

Okrążając Jezioro Czorsztyńskie od wschodu, po przejechaniu urokliwych serpentyn, docieramy po zapory w Niedzicy. I znów widok na obydwa zamki, tym razem z przeciwnej strony. Tafla jeziora dość spokojna, Zamek Dunajec malowniczo się w niej odbija. Podobne ujęcie pamiętam z pocztówki (w dzieciństwie namiętnie kolekcjonowałam widokówki), choć wtedy jeszcze nie było tu tyle wody.

Więcej o zamku w Niedzicy przeczytasz tutaj

Na samej zaporze można zanurzyć się w wodospadach. W 2011 roku powstał tu trójwymiarowy obraz Moc Żywiołów. Po wirtualnym zanurzeniu stóp wracamy kontynuować świąteczne obżarstwo.

Bardzo udany dzień! Choć jestem w tych miejscach częstym gościem, to zawsze tak samo zachwycają mnie swoim urokiem. I wiem, że na pewno będę tu wracać jeszcze wiele razy!

5 Replies to “Wokół Jeziora Czorsztyńskiego

  1. Zabrakło mi tu zabytkowego drewnianego kościółka w Dębnie, do którego trzeba koniecznie zajrzeć objeżdżając Jezioro Czorsztyńskie.
    Gratuluję pięknej panoramy Tatr Bielskich na stronie tytułowej z Łomnicą, na której szczyt można wjechać kolejką linową. Od 20 lat ten widok spod szczytu Borsuczyn w Gorcach (choć z większej odległości) koi nasze oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *